Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

FOTOLITTERATUR, "SUMO", Helmut Newton, signerad och numrerad 2964/10000, 1999.

Inbunden med skyddspapper. Utgiven av Taschen, Monte Carlo, 1999. Innehåller verk från hela Newtons fantastiska och mångfacetterade karriär, viken bland annat inbegriper modefotografi, porträtt av kända personer etc. Kromad benställning designad av Philippe Starck medföljer. Bokens mått ca 71 x 50 cm, bokställets höjd ca 77 cm.

Slitage, nagg och repor. Några mer framträdande märken på omslag (skyddspapper). Missfärgning.

Konstnär

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.

Utropspris
20 000 SEK