LJUSKRONA, oscariansk, 1800-talets slut. Höjd ca 90cm.
Bronserad gulmetallstomme. 10 ljusarmar. Behängd med olikformade prismor.
Bruksslitage. Renoverad. Lös ljusarm samt lösa prismor medföljer. Nagg. Ej funktionstestad.