PARTI MYNT, 16 st, mest av brons och forntida, medelhavsområdet.

Bla Tetradrachm av silver, Athen 500-400-tal f Kr. Ett mynt är möjligen en gjutform. Diam 0,8-3 cm.

Slitage, nagg, anlöpningar. Tetradrachmen möjligen ett sjöfynd.

Utropspris
2 500 SEK