BORD, Axel Einar Hjorth, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Furu, ovalt med skålad skiva, oval centralfot. Längd ca 71 cm, bredd ca 55, höjd ca 48 cm.

Slitage, fläckar, märken, små sprickor.

Modellen formgiven år 1932 och marknadsförd som "Sportstugemöbel".

Utropspris
25 000 SEK