FÅTÖLJ, "Lovö", Axel-Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Syrabetsad och oljad furu. Lösa plymåer.
Smärre fotskada. Repor och märken. Klädsel med slitage och fläckar.
Möbeln är del av ett möblemang i furu beställda till en sportstuga i Östergötland. I beställningen ingick, förutom ett matbord med stolar, modell "Lovö", även en soffa, ett par pallar, gungstol, samt hörnskåp. Möblerna har sedan 1930-40 talet stått i en jaktstuga i Reijmyre. Fastigheten ägdes tidigare av Reijmyre glasbruk, men såldes sedan till en köpman Haglund i Norrköping. Kung Gustav V var vän med brukspatronen och de jagade tillsammans i Reijmyre-skogarna. Köpman Haglund var en välbärgad man och ställde i ordning jaktstugan med sportsugemöblerna för att kungen skulle vistas där vid jaktsammankomsterna.