Automatisk, stål, datum, blå urtavla med stavindex.
Ellipsformad boett, inkl. knopp 31x26 mm. Urtavlans diameter 20 mm.
Märkt "Omega Automatic Genève Dynamic" och "Tool 102 Waterproof".
Armband i mörkblå konstläder, tot. längd 20,5 cm.
Bruksslitage, klockan går men är ej konditionstestad, glaset med märkbara repor.