Madeleine Pyk – en samling F769

VITRINSKÅP, Louis XVI-stil, Frankrike 1900-talets början

Skurna blommor, delvis förgyllda detaljer, spiralbandsdekor. Invändig hyllinredning samt grön tygklädsel.
Bredd 77 cm, djup 37 cm, höjd 170 cm. Nyckel finns.

Sprickor, intryckningsskador. Lös list. Glashyllorna med nagg och avslag. Nyckelskylten skadad. Nyckeln trög. Nyckel finns.

Utropspris
400 EUR