SKRIVSCHATULL, engelsk stil, 1900-tal.

Bonad mahogny med detaljer i mässing. Reseschatull på underrede. Invändigt med skrivinredning, grön uppfällbar skinnbeklädd skiva med underliggande fack och lönnfack. L 50, bredd 25, höjd med benställning 61, utan ställning 15 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Senare underrede.

Utropspris
4 000 SEK