SABEL, Sjöofficer, Sverige, 1800-talets slut.

Fäste i mässing, parerplåt med dekor i form av trofé med ankare under sluten krona, portopé, stål klinga med etsad dekor. Längd 86cm. Balja i skinn och mässing troligen ej tillhörande.

Slitage. Skador på portopé. Klinga med anlöpning och ojämnheter.

Utropspris
2 000 SEK