MATTA, antik Tekke, Turkmenistan, ca 480x310 cm.

Rödbotten, sex rader med polykroma güls. Geometrisk huvudbård.

Ställvis hårt slitage, smärre malskador, trampveck, fläckar.

Kvitto från nordiska tvätteriet anno 1927.

Utropspris
4 000 SEK