FÅTÖLJ, "Capri", Johannes Andersen, AB Trensums Fåtöljfabrik, 1960-talets andra hälft.

Fyrpassformad metallfot. Röd klädsel.

Torkad skumgummistoppning. Senare klädsel på sitsen. Klädsel med skador. Smuts. Viss odör.

Utropspris
2 500 SEK