SPEGEL, Johan Åkerblad, Stockholms Hallstämpel 1790.

Förgylld och bronserad. Märkt IÅ, Johan Åkerblad, spegelfabrikör i Stockholm (1728-1799). Dekor av medaljong. Genombruten dekor av bladverk. Krönt av bandrosett. 143 x 58 cm.

Några skador. Lagningar. Några sprickor. Nyare glas. Krönets överdel skadat. Några fläckar. Omförgylld.

Proveniens

Skedevi Slott, Tjärsta församling, nära Rimforsa.

Utropspris
15 000 SEK