KAFFFESERVIS, 3 delar, silver G. Rob Lindbäck, Nederkalix 1927. Total vikt 1276 gr.

Bestående av kaffekanna, höjd 26 cm, sockerskål samt gräddkanna. Norrbottensmodell med rik gravyr av figurscener med samer. Handtag av ben även det med gravyr.Invändigt förgylld.

Smärre bucklor och slitage.

Proveniens

Enligt uppgift är det graverade motivet från det stora mötet mellan landshövdingen KJ Bergström och samerna i Jukkasjärvi i januari 1905. Servisen skall enligt uppgift vara utförd i endast ett fåtal exemplar var av ett ex är införlivat i exkejsar Wilhelms privata samling i Doorn.

Utropspris
6 000 SEK