Tio Fotografer (Tiofoto)

(Sverige, Född 1958)
Tio Fotografer (Tiofoto)
(Sverige, Född 1958)

OLIKA KONSTNÄRER, 3 st, vintage silvergelatinfotografier uppfodrade på papper, ur FOTOMAPP: "Fotokonst 1958".

Samtliga fotografier ur fotomappen "Fotokonst 1958", Melin & Österlin Förlag, 1958. Bland dessa finns Hans Hammarskiöld "London" ( ca 24 x 31 cm), Rune Hassner " Yangtzefloden vid de tre ravinerna" ( ca 29 x 21 cm) , Hans Malmberg "Vakt vid Kejsarpalatset, Tokyo" ( ca 29 x 21 cm).

Oramade. Smärre slitage, smärre nagg.

Fotomappen "Fotokonst 1958" utgavs i samband med en utställning vid Lunds Konsthall, 26 april - 26 maj 1958, med samma namn. Vid denna utställning medverkade de fotografer vilka sedan kom att bilda, den för svensk fotografi betydelsefulla bildbyrån "Tio Fotografer".

Utropspris
6 000 SEK