Automatisk, urtavla med stavar och arabiska siffror, två fönster sk "Port holes", för energireserv samt sekunder, slide på bakboett istället för krona. Diameter 35mm. Brunt, präglat läderband senare.
Urtavla gulnad. Slitage, ställvis kraftigt slitage på horn. Repor. Ej funktionstestad.