SERVISEDELAR, 16 st, "Roma" Copeland, England, 1900-talets första hälft.

Kanterna dekorerade med flerfärgad bård. Delvis handmålade.
Serveringsfat diameter 37 cm.
5 mattallrikar, diameter 26,5 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 26 cm.
4 förrättstallrikar, diameter 23 cm.

Bruksslitage, variationer i färger på dekorationer. Enstaka kantnagg.

Stämplade i bottnet: "By order of Alexander Dawidow, W.T.Copeland & Sons".

Utropspris
150 EUR