Barock

Barock

SKRIVSKÅP, senbarock, 1700-tal

Bland annat bonad ek. Underdel med tre lådor, konturerad form. Nedfällbar skrivklaff, bakomliggande lådinredning. Överdel med två skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan. Konturerat krön. Bredd 115, djup 70, höjd ca 230cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Renoverat och kompletterat, bland annat senare spegelinredning samt flätat tyg. Repor. Sprickor. Märken. Fanérskador. Förstärkt bakstycke. Maskstunget.

Utropspris
6 000 SEK