Originalmålat. Tudelat. Uppsvängt krön. 2 dörrar med bakomliggande hyllplan samt 2 lådor under. Underdel med 2 dörrar. Bredd 111. Djup 47. Höjd 190 cm.
Något maskstunget. Lagningar. Sprickor. Färgbortfall. Repor. Delar av listverk saknas. Underdel med listskador på dörr.