Betsad ek. Överdel med två skåpluckor. Framskjutande mittparti. Underdel med hyllplan. Överdel uppburen med runda svarvade kolonner. Skuren dekor. Längd 133, djup 53, höjd 124.
Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Renoverad och kompletterad. Låshus saknas. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.