Johan Wilhelm Zimmerman

(Sverige, 1757-1804)
Johan Wilhelm Zimmerman
(Sverige, 1757-1804)

PARTI SILVER, 15 delar, bland annat Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm, 1804. 1800/1900-tal. Vikt ca 550 gram.

Olika modeller och storlekar, samt från olika länder. Bland dessa en sked tillverkad av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm, 1804 (längd ca 14 cm). Övriga delar, gaffel, kniv, mindre sked, 2 uppläggningsgafflar, 2 uppläggningssked, 3 mindre uppläggningsskedar, mindre brevsprätt samt stämpel med monogram samt avlångt skaft, soppslev, såsslev. Föremålens längd ca 7,5-33 cm.

Slitage, repor och nagg och bucklor. Graverade bokstäver och siffror. Anlupet.

Formgivare

Född och verksam i Stockholm. Blev mästare 1785, och stämplade fram till sin död 1804. Änkan fortsatte sedan verksamheten fram till och med 1815. Johan Wilhelm Zimmerman finns bland annat representerad på Hallwylska Museet i Stockholm.

Utropspris
4 000 SEK