ÄMBETSMANNAVÄRJA, PG Knecht Solingen, 1800-tal.

Kavelplattor i pärlemor. Förgyllt fäste. Delvis blånerad och förgylld klinga. Märkta PG Knecht Solingen. Mässingsskodd läderbalja. Längd 94 cm.

Slitage och repor. Balja med smärre sprickor.

Utropspris
2 000 SEK