FÖRVARINGSLÅDA, Nitroglycerin Aktiebolaget, Gyttorp, 1900-talets andra kvartal.

Trä. Längd 62 cm, bredd 33 cm, höjd 39 cm.

Brukslitage.

Proveniens

Hanssons Pyrotekniska, Raketgatan

Utropspris
1 500 SEK