LAILA PRYTZ, olja på pannå, signerad och daterad 1962.
"Course de taureaux". 20 x 28 cm.
Smärre ytslitage.
Laila Prytz var en svensk bildkonstnär, hon studerade för bland annat André Lhote i Paris och Otte Sköld i Stockholm. Prytz konst kännetecknas av rena färgplan och stiliserade former. Prytz finns representerad på Nationalmuseum och Musikaliska Akademien i Stockholm samt Tessininstitutet, Musée de l’Opéra, André Malrauxs samling och Svenska konsulatet i Paris.