SPEGEL, Erik Höglund, Eriksmåla.

Bemålat trä. Rektangulär med två runda ljushållare med glasinsats i rött glas (ej ursprungliga). Höjd 139 cm.

Slitage. Ramens överkant med två slagskador. Repor, märken. Ej ursprungliga ljushållare.

Utropspris
2 000 SEK