MAX GOLDSTEIN (MAGO), dräktskisser, teckningar, blyertsskisser, ca 50 st, vissa daterade o signerade.
11 st ur "Anatol", 1966, ca 20 st: 2 st ur "Oh mein Papa..." dat 1954: samt 6 st ur "Csárdásfurstinnan", dat 1954: "Victor", 1963: 11 st ur "Victor", 1963: 6 st ur "Cajsa Warg", 1962. Bildstrl ca. 15x15-41x30.
Smärre slitage, ytsmuts, skador, fläckar, mjuka veck. Oramade
Utställda på Judiska museet 2010, ”Mago – den svenska scenens elegant”.