SKÅP/BARSKÅP, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt.

Fanerad i olika träslag, avfasade hörn, på lätt böjda ben. Dekor av mässingsdetaljer samt intarsia. Både överdel och underdel med dörrpar samt bakomliggande hyllplan. Den övre med spegelglasbeklädda väggar samt monterad belysning. Underdel med parallellt placerade utdragslådor över hyllplan. Längd ca 87, djup ca 37, höjd ca 142 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och nagg/mindre stötskador. Mindre krackelyr. Belysning ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK