BORD, "Idealbordet" Otto Wretling, Umeå 1930-tal, för K.A. Andersson Matt- och Möbelaffär, Sala.

Jakaranda, björk och svärtat trä. Rektangulärt, höj- och sänkbart samt utfällbar skiva av björk med stiliserad geometrisk dekor. H 61 resp 74, l 112 resp 224, b 68.

Modellen patentsökt år 1936.

Renoverad och senare bemålad. Rispor och repor. Reglage i ben löst. Skivans övre del med enstaka värmeskador och repor.

Utropspris
6 000 SEK