KALK, Nyrennässans, troligen Tyskland, 1800-tal.

Förgylld metall. Urna med lock med genombrutet organiskt skaft på rund fot. Dekor bestående av reserver med bibliska motiv. Lock med insatt röd sten, troligen granat. Höjd ca 15 cm.

Slitage. Något sned i formen. Lock ej original till kalk. Troligen senare inskription på lock. Anlöpningar. Repor.

Utropspris
3 000 SEK