LOCKURNOR, ett par, samt VAS, porslin, imari, Kina/Japan 1800-talets slut.

Urnor med godronnerad balusterform. Höjd inkl. lock 33 cm.
Kulformad vas med långsmal hals. Höjd 18,5 cm.

Avslag vid urnans mynning, en knopp med lagningar. Ytsmuts, slitage.

Utropspris
200 EUR