Carl Johansson

(Sverige, 1878-1964)
Carl Johansson
(Sverige, 1878-1964)

CARL JOHANSSON, olja på duk. Signerad och daterad Gåsö 94.

"Gåsö". 30 x 46,5 cm.

Smärre krackelyr.

Gåsö är belägen vid öppna havet omkring en halvmil sydväst om Lysekil och cirka sju hundra meter väster om Skaftön i Lysekils kommun. Gåsöskärgården består dels av två större öar, Gåsö och Storön och Kjällsö, dels av ett stort antal holmar och skär. Samhället Gåsö ligger i en vik på öns ostsida mot Skaftö. Det har troligen vuxit fram som ett fiskeläge. Under 1800-talet utvecklades Gåsö till en av Bohusläns ledande fraktfartsorter, något som syns på de så kallade kaptenshusen.

Utropspris
10 000 SEK