VINKYLARE, silver, jugend, Århus, Danmark, 1906. Vikt ca1754g.

På fot, reliefdekor i form av blommor. Bär text "Aarhus Damers Aerespraemie. 15 Juli 1906". Höjd 19 diameter 31,5 cm. Bär tre namnstämplar, C.F. Heise, Carl M Cohr samt möjligen Franz Hingelberg (FJH).

Slitage. Kraftigt slitage på invändig förgyllning. Enstaka bucklor. Stansad text.

Utropspris
8 000 SEK