KARAFF samt TUMLARE, 6 st, rödlera, Savitorppa, Finland, 1970/1980-tal.

Guldfärgad lysterglasyr. Karaffen signerad KAGE, Kauko Forsvik, tumlarna signerade. Höjd 5-26 cm.

Karaffens propp saknas, smärre slitage.

Utropspris
200 EUR