PUUKKO-KNIVAR, 4 st, Iisakki Järvenpää 1900-talets senare hälft.

Skaft i näver, 2 st med bild av Finlands Lejon, 1 st med krönande hästhuvud i mässing. Baljor i läder, 3 st med präglat mönster och dekorerade beslag samt blad med graverad text "Iisakki Järvenpää Kauhava" och "Made in Finland".
Längd 9,5-28 cm.

Den längsta knivens balja lagad, bladet anlupet. Slitage. Den ena bilden av Finland Lejon märkbart sliten.

Utropspris
200 EUR