DRICKSGLAS, 6 st, "Kartio" och SERVERINGSFAT, Kaj Franck, samt LIKÖRGLAS, 6 st, Saara Hopea. Notsjö 1950-60-tal.

Diverse färger, likörglasen med fot i klart glas.
Dricksglasens höjd 7,8-8 cm, diameter 7,8-8,2 cm.
Likörglasens höjd 8,5 cm.
Serveringsfat "5269" i grönt glas på bricka i teak. Brickans längd 24 cm, bredd 18 cm.

Kantnagg, bruksslitage. Spricka i ett likörglas, fatet med repor.

Utropspris
200 EUR