Vertikal rektangulär form, förgyllt, med ett scrollat handtag, vitlackerad urtavla med romerska siffror. På fyra kulfötter. Höjd 7. Bredd 4. Längd 5 cm.
Slitage. Bortfall av förgyllning. Anlöpningar. Något bucklig. Ej funktionstestad.