Anna Hackman

(Finland)
Anna Hackman
(Finland)

ANNA HACKMAN, skulptur, stengods, signerad, formgiven 2000.

Random counters. Storlek 42x28 cm.

Sedvanligt slitage.

Formgivare

Anna Hackman finsk konstkeramiker. Utbildad på Konstindustriella Högskolan 1983-1989 (Aalto Universitetet).
Har deltagit i Grupputställningar samt egna separatutställningar bl.a på Arabias Galleri och Design Museet i Helsingfors.
Hon skapar keramikskulpturer och reliefer i stengods och porslin, ofta i organiska former.
annahackman.com

Utropspris
500 EUR