HÖRNSOFFA, märkt "Carl Johanssons Möbleringsaffär Kunglig hovleverantör Stockholm", gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.

Delvis förgylld. Skuren dekor av bladverk, fleuron och rosenkvist. Längd 133 + 68 + 133 cm.

Sedvanligt bruksslitage. Bakvändigt tyg med revor.

Proveniens

Enligt uppgift Haga slott, Stockholm.

Utropspris
5 000 SEK