SKÄNK, senempire, 1800-talets mitt.

Björk. Skuren dekor. 2 lådor över samt 2 dörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 115. Djup 53. Höjd 127 cm. Nyckel finns.

Repor och märken. Listdekor med förskjutningar i dörr. Smärre fanerskador. Bakstycke med uppsågat hål.

Utropspris
4 000 SEK