LJUSSTAKE, s.k. bouillotte, empire, 1800-talets första hälft.

Delvis förgylld brons. Två ljusarmar. Porslinsplatta med dekor av Maria med jesusbarnet. Höjd 59 cm.

Sedvanligt ytslitage, mindre lagningar. Porslinsplatta med sprickor och lagningar.

Utropspris
3 000 SEK