SKÅLFAT, 3 st, porslin, Kina, Qianlong respektive Jiaqing, 17/1800-tal.

Två snarlika skålfat dekorerade med blå underglasyr och plykrom dekor, bestående av ett ytttre blått band av abstarkt vågmönster, ett inre band av bemåldade fladdermöss och fjärliar varvade med pioner. Ett centrerat motiv av persika omslutet av ett "key fret" band.
Det tredje fatet rikligt dekorerad i polykrom dekor bestående av fjärliar, pumpor, lotusblommor och ett centrerat motiv av en persika och fladdermus. Diameter ca 19-20 cm.

Slitage. Kantnagg. Färgbortfall. Smuts. Ett av Qianlong faten troligen senare tillverkat.

Utropspris
2 000 SEK