LJUSKRONA, Louis XVI-stil, 1800-talets slut. Höjd (inkl ögla) ca97cm.

Förgylld mässing, girlander av fasettslipade glaspärlor samt girlander av blomsterklockor, korgbotten, för 6 ljus (varav två ljusarmar saknas), armar försedda med bandrosetter och rosor.

Två ljusarmar saknas, samt böjda och med bristningar. Pärlor saknas, med nagg, girlander lösa. Slitage.

Utropspris
8 000 SEK