LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets andra hälft. Höjd 95 cm.

Förgylld stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. För 12 ljus. 6 elektrifierade ljuspunkter. Ljusmanschetter av glas i olika storlek. Diameter 75 cm.

Någon prisma med nagg. Någon prisma saknas. Smärre ytslitage.

Utropspris
10 000 SEK