LOCKPOKAL, glas. Tyskland 1700-talets mitt.

Konande kuppa med slipad och graverad dekor av segelfartyg resp fågelbur mellan växtslingor, välvt lock med spetsig lockknopp, mångkantigt ben på rund fot. Höjd 28 cm.

Slitage, repor, någon obetydlig nagg.

Utropspris
4 000 SEK