CIGARETT/SPELDOSA, vit metall och porslin, Italien, 1900-talets mitt.

Cylindrisk form med fast handtag med organisk dekor. Bemålat porslin med dekor i rokokostil med puttis omslutna i organiska cartucher. Höj och sänkbart lock i porslin. Fötter i form av delfiner. Uppskruvbar speldosa med låten "Lara's Theme ".Höjd ca 35 cm.

Slitage. Anlöpningar. Fläckar. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK