STOLAR, 6 st, "OD 49", Erik Buck, Oddense Maskinsnedkeri A-S, Danmark, 1960-tal.

Teak, svart konstläder.
Ingick i Oddense Maskinsnedkeris kollektion för Domus Danica.
Domus Danica var under 1960-talet en gemensam marknadsföringsplattform för sju danska möbeltillverkare. De firmor som organisationen innefattade hade specialiserat sig på framställning av enskilda möbeltyper varför samarbetet kunde fortlöpa utan inbördes konkurrens. Fabrikerna som ingick var Heltborg Møbler, Fredericia, Poul Hundevad, Vamdrup, Vejen Polstermøbelfabrik, Vejen, Hundevad & Co., Ulfborg, Magnus Olesen, Durup, OD Møbler, Oddense och P. Jeppesen, Store Heddinge.

Bruksslitage, repor.

Utropspris
4 000 SEK