PARKBÄNK, efter design av Karl Friedrich Schinkel, 1900-tal.

Gjutjärn med träsits. Senare bemålning. Armstöd med bockhuvuden. Uppburen av klövfötter och ryggdekor av puttis med fackla. Längd ca 180 cm. Höjd ca 77 cm.

Smärre bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK