TRÄDGÅRDSMÖBLEMANG, 5 delar, "Aurinko-serien", design Alvar Aalto, Artek, 1980-tal.

Vitmålat trä.
Bord: diameter 100 cm, höjd 72,5 cm.
Stol: bredd 42,5 cm, sitthöjd 42,5 cm.

Slitage, färgbortfall, solblekt.

Aurinko-serien, formgiven för Villa Mairea 1939.

Utropspris
500 EUR