Allmoge
443397

FOLKDRÄKT, Dala Floda, Dalarna, 1900-tal.

Bestående av randigt livstycke ihopsytt med kjol blombroderi, blått förkläde, bomullsblus, rödsjal med blommor, hätta, sommar och vinterstrumpor samt väska. Circa mått byst ca 38, längd ca 110 cm.

Bruksslitage. Smuts. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK