Gräddsnäcka empire J.P. Grönvall Stockholm 1817. Förgylld insida. H 14,5. 204 g.
Kakaokanna J.P. Grönvall Stockholm 1816. H. 15. 281 g.
Gräddsnäcka S.W.T Talen Helsingfors 1857. H 8,5. 59 g.
Saltkar Jonas Lampen Wiborg 1876. Insidan förgylld. H 4. 32 g.
Dosa A.G. Roos Tammerfors 1854. Insidan förgylld. Mått 6,5 x 4. 55 g.
Saltkar Tyskland 800 silver, koboltglas. H 5. Silvervikt 43 g.
Bruksslitage, bucklor, reparationer, gravyr.