Fredrik Akrel

(Sverige, 1748-1804)
Fredrik Akrel
(Sverige, 1748-1804)

PARTI GRAFIK, ca 7 st, mest specialtryck ur Kungl Vetenskapsakademiens handlingar, bla efter Akrel, 1770-80-tal.

Kartblad, "Charta som wisar sträckningen så wäl af land- och fiällryggen som gränsen imellan Swerige och Norrige...", daterad 1771, djurmotiv med rävdjur resp fiskar, botaniska motiv "Acharia tragodes" resp "Solandra grandiflora". Bladstorlek 24 x 29 - 44 x 52 cm. Oramade.

Slitage, veck, några med fläckar och kantriss.

Utropspris
2 500 SEK